Organizm człowieka

Czynności i budowa układu oddechowego

Wymiana tlenu i dwutlenku węgla w płucach i tkankach

Od pierwszej chwili naszego życia aż do śmierci oddychamy bez przerwy. Jest to podstawowa czynność utrzymująca życie organizmu, tak samo jak bicie serca.

Mycie się i urządzenia sanitarne

Bardzo zalecane jest mycie się pod strumieniem bieżącej wody, czyli tzw. prysznicem. Pozwala to na dokładne spłukanie brudu z naszej skóry.

We wszystkich urządzeniach sanitarnych służących oczyszczaniu
ciała powinna panować wzorowa czystość. To samo odnosi się do
naczyń używanych do mycia się, jak miednice czy proste umywalnie
domowe

Chronienie przed gwałtownymi zmianami temperatur

Zęby należy też chronić przed gwałtownymi zmianami temperatury. Jeśli do szklanki nalejesz gorącej wody, a zaraz potem zimnej, to szklanka pęknie. Tak samo zacznie pękać szkliwo zębowe, gdy będziesz szybko jedne po drugich zjadać potrawy gorące i zimne. Pęknięcie szkliwa jest szkodliwe, ponieważ do szczeliny wnikają zarazki.

Robaki płaskie i zapobieganie chorobom

Robaki płaskie. Tasiemcem zakaża się człowiek, jedząc mięso wołowe, rybie lub wieprzowe zawierające tzw. wągry. Jednym z groźniejszych jest tzw. tasiemiec uzbrojony, przenoszony przez świnie. Gdy człowiek zje mięso wieprzowe z wągrami, uzbrojona główka tasiemca przyczepia się do ścianki jelita i pasożyt zaczyna rosnąć w organizmie żywiciela.

Wskazówki higieniczne

Skoro znamy sposoby przenoszenia chorób, możemy się przed nimi skutecznie bronić. Trzeba:

* izolować chorych i dokładnie wyleczyć,
* dbać o czystość, szczególnie często myć ręce,
* tępić muchy, szczury, myszy,

Choroby zakaźne szerzące się drogą układu pokarmowego

Wraz z pokarmami wprowadzamy do organizmu codziennie miliony drobnoustrojów. Mogą to być bakterie, czyli jednokomórkowe organizmy pochodzące ze świata roślinnego, albo pierwotniaki, czyli jednokomórkowce ze świata zwierzęcego, lub też wirusy nie mające budowy komórkowej. Wirusy są drobinami żywego białka, które mogą mieć dla człowieka właściwości trujące.

Higiena posiłku

Ważne jest przestrzeganie dobrych obyczajów w związku z posiłkami. Pamiętajcie, że układ nerwowy kieruje wszystkimi czynnościami organizmu. Trzeba więc przede wszystkim dbać

O spokój i miły nastrój przy posiłkach. Ważne jest też regularne odżywianie się. Powstają wtedy w organizmie korzystne stany nawykowe i przewód pokarmowy pracuje bez zaburzeń.

Zabezpieczenie witamin i prowitaminy

Zabezpieczenie witamin przy sporządzaniu posiłków. Gotowanie, pieczenie i smażenie zmniejsza zawartość witamin. Bardzo nietrwałym związkiem jest witamina C znajdująca się w owocach i warzywach. W zimie głównym jej źródłem może być surowa kiszona kapusta. Ponieważ witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, nie należy długo moczyć owoców i warzyw.

Mleko i dzienne zapotrzebowanie witamin

Mleko i dzienne zapotrzebowanie witamin

Mleko jest źródłem wapnia, wysokowartościowego białka i witamin

(z wyjątkiem Wit. C). Te same składniki mają przetwory mleka.

Higiena przygotowywania i spożywania posiłków

Jedzenie jest sprawą ważną dla organizmu. Nieodpowiednie pokarmy mogą powodować rozmaite zaburzenia w stanie zdrowia, a nawet zniszczyć organizm. Wszyscy powinni znać zasady racjonalnego odżywiania się. Są to zagadnienia naukowe związane z biologią człowieka.