Organizm człowieka

Genialne odkrycia naukowców w XXI wieku pozwoliły poznać organizm człowieka w niemalże 100%. Dzielimy się tą wiedzą na swoim portalu. Zajrzyj.

Chronienie przed gwałtownymi zmianami temperatur

Zęby należy też chronić przed gwałtownymi zmianami temperatury. Jeśli do szklanki nalejesz gorącej wody, a zaraz potem zimnej, to szklanka pęknie. Tak samo zacznie pękać szkliwo zębowe, gdy będziesz szybko jedne po drugich zjadać potrawy gorące i zimne. Pęknięcie szkliwa jest szkodliwe, ponieważ do szczeliny wnikają zarazki. Może powstać ognisko ropne, z którego zakażenie, wraz z obiegiem krwi, często dociera do różnych narządów wewnętrznych. Pęknięcie szkliwa może nastąpić także wskutek urazu mechanicznego, np. nacisku lub uderzenia.

Choroby zakaźne szerzące się drogą układu pokarmowego

Wraz z pokarmami wprowadzamy do organizmu codziennie miliony drobnoustrojów. Mogą to być bakterie, czyli jednokomórkowe organizmy pochodzące ze świata roślinnego, albo pierwotniaki, czyli jednokomórkowce ze świata zwierzęcego, lub też wirusy nie mające budowy komórkowej. Wirusy są drobinami żywego białka, które mogą mieć dla człowieka właściwości trujące. Kwas solny wydzielany przez gruczoły żołądka zabija większość zarazków, które połykamy wraz z pokarmami, ale zawsze może się zdarzyć, że pewna ich ilość dostanie się dalej, powodując zakażenie.

Higiena posiłku

Ważne jest przestrzeganie dobrych obyczajów w związku z posiłkami. Pamiętajcie, że układ nerwowy kieruje wszystkimi czynnościami organizmu. Trzeba więc przede wszystkim dbać

O spokój i miły nastrój przy posiłkach. Ważne jest też regularne odżywianie się. Powstają wtedy w organizmie korzystne stany nawykowe i przewód pokarmowy pracuje bez zaburzeń.

Zabezpieczenie witamin i prowitaminy

Zabezpieczenie witamin przy sporządzaniu posiłków. Gotowanie, pieczenie i smażenie zmniejsza zawartość witamin. Bardzo nietrwałym związkiem jest witamina C znajdująca się w owocach i warzywach. W zimie głównym jej źródłem może być surowa kiszona kapusta. Ponieważ witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, nie należy długo moczyć owoców i warzyw. Trzeba je gotować krótko, w małej ilości wody i pod przykryciem. Wodę z gotowania można wykorzystać do zup lub sosów. Po ugotowaniu nie przetrzymywać tych potraw, często jadać surówki.

Strony