Aktualności

Pod presją czasu ludzie mówią to, co chcemy usłyszeć

ZdrowieWprost - 3 godziny 58 minut temu
Chcesz poznać prawdę? Daj komuś czas. Najnowsze badania pokazują, że szybkie, impulsywne odpowiedzi na zadawane ludziom pytania są takie, jakich oczekuje pytający (i reszta społeczeństwa), a nie prawdziwe.

Kategorie: Zdrowie

Odczuwasz niepokój i lęk, więc próbujesz się zrelaksować? Uważaj, możesz pogorszyć swój stan

ZdrowieWprost - 4 godziny 9 minut temu
Wszyscy znamy te złote rady! Jesteś zestresowany? Weź wolne? Odczuwasz niepokój lub lęk? Naucz się odpowiednich technik relaksacyjnych. Tymczasem najnowsze badania dowodzą, że w ten sposób można sobie zaszkodzić. Dlaczego?

Kategorie: Zdrowie

Dieta przy zakażeniu Candida. Co jeść, czego unikać?

ZdrowieWprost - 6 godzin 34 minuty temu
Candida stała się powszechnie stosowanym pojęciem. Z pewnością ty też spotkałeś się z tą nazwą, ale czy wiesz dokładnie, co to jest i co robi w ludzkim ciele? Czy wiesz, jak wygląda dieta przeciwgrzybicza?

Kategorie: Zdrowie

Eksperci: Grzyby najlepiej spożywać wkrótce po zebraniu

ZdrowieWprost - 7 godzin 52 minuty temu
Grzyby, ze względu na dużą ilość zawartych białek, zwane są leśnym mięsem. Zawierają wiele witamin i soli mineralnych potasu, fosforu, wapnia, sodu i żelaza. Najlepiej spożywać je wkrótce po zebraniu, bo wtedy ich wartość odżywcza jest najwyższa – radzą eksperci z SGGW.

Kategorie: Zdrowie

Zjesz warzywa chętniej dzięki tej prostej sztuczce

ZdrowieWprost - 8 godzin 53 minuty temu
Jak zachęcić ludzi do jedzenia pożywienia roślinnego? Nowe badanie pokazuje, że nazywanie potraw warzywnych przymiotnikami określającymi ich smak pozytywnie wpływa na zdrowe odżywianie.

Kategorie: Zdrowie

Popełniasz te błędy podczas mierzenia ciśnienia? Wynik może być nieprawidłowy

ZdrowieWprost - 10 godzin 13 minut temu
Każdy z nas powinien regularnie dokonywać pomiaru ciśnienia krwi. Jeśli zmagamy się z nadciśnieniem, kontrolowanie tej wartości powinno wejść nam w nawyk. Dziś, dzięki nowoczesnym urządzeniom, samodzielny pomiar jest łatwy i nie wymaga żadnych, specjalnych umiejętności. Ważne jednak, by nie popełniać podstawowych błędów, w wyniku których wynik może być błędy, a zwłaszcza... zawyżony!

Kategorie: Zdrowie

Kobieta jest najbardziej płodna w miesiącu swojego urodzenia. Prawda czy mit?

ZdrowieWprost - 11 godzin 55 minut temu
Łoże powinno być "odpromieniowane"? Czy trzeba położyć na nim skórę baranią lub koc wełniany? Czy częsty seks pogarsza jakość plemników? Sprawdź 10 faktów i mitów o zachodzeniu w ciążę.

Kategorie: Zdrowie

Przyprawy, które leczą. Nie może ich zabraknąć w twojej kuchni

ZdrowieWprost - 13 godzin 33 minuty temu
W medycynie naturalnej zioła i przyprawy cieszą się dużym uznaniem. Wiele z nich, stosowanych regularnie może wspomóc funkcjonowanie organizmu i ochronić nas przed różnymi chorobami. Liść laurowy, pieprz, cynamon, ziele angielskie, jałowiec – to tylko niektóre z przypraw, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Kategorie: Zdrowie

70 mln ludzi na świecie cierpi na zaburzenia odżywiania. Sprawdź, czy problem dotyczy twojego dziecka

ZdrowieWprost - 14 godzin 39 minut temu
Myśląc o zaburzeniach odżywiania, najczęściej koncentrujemy się na anoreksji i bulimii. Tymczasem definiowane są coraz to nowe rodzaje zaburzeń, jak np. ortoreksja – występuje, gdy mamy obsesję na puncie tzw. „zdrowej żywności”. To niestety też może przerodzić się w poważny problem psychiczny.

Kategorie: Zdrowie

Musztarda, keczup, chrzan, majonez. Czego unikać w składzie?

ZdrowieWprost - 16 godzin 10 minut temu
Wybierając w sklepie musztardę, keczup, chrzan lub majonez, na ogół kierujemy się jego ceną lub smakiem. WIększość z nas ma swoje ulubione marki i często po dane produkty sięgamy z przyzwyczajenia. Ciekawe, ile osób dokładnie przeanalizowało kiedykolwiek ich etykiety... Można się zdziwić!

Kategorie: Zdrowie

Ekspert: Za parę lat mierzenie glikemii za pomocą glukometru to będzie obciach

ZdrowieWprost - 17 godzin 39 minut temu
Mnożą się ostatnio różne cyfrowe innowacje służące do samodzielnego diagnozowania lub monitorowania chorób. Polskie doświadczenia wskazują, że w przypadku cukrzycy cyfrowa rewolucja pomaga skuteczniej trzymać chorobę w ryzach, ale w wielu innych chorobach przydatność takich rozwiązań budzi wciąż wątpliwości.

Kategorie: Zdrowie

Rotawirusy mogą przyczyniać się do cukrzycy typu 1

ZdrowieWprost - 19 godzin 55 sekund temu
Rotawirusy to powszechny problem zwłaszcza w dużych skupiskach dzieci: w żłobkach, przedszkolach czy szkołach, a nawet placach zabaw. Powodują biegunkę, ale organizm wyrabia odporność na te wirusy, więc dorośli rzadko przez nie chorują. Okazuje się, że istnieje związek między nimi a cukrzycą typu 1.

Kategorie: Zdrowie

Czy można schudnąć, pijąc kawę?

ZdrowieWprost - 20 godzin 30 minut temu
Rozliczne zdrowotne zalety kawy są doceniane na całym świecie. Kawa może przyczynić się do ograniczenia apetytu oraz przyspieszenia metabolizmu. Jednak, czy naprawdę pomoże ci zrzucić kilogramy?

Kategorie: Zdrowie

Intensywnie ćwiczysz? Możesz mieć bigoreksję

ZdrowieWprost - ndz., 10/13/2019 - 15:54
Bigoreksja to jedno z coraz częściej występujących zaburzeń, które związane jest z nadmiernym wykonywaniem ćwiczeń fizycznych wbrew wysyłanym przez ciało sygnałom przemęczenia oraz zdrowemu rozsądkowi. W jaki sposób objawia się bigoreksja? Kiedy można podejrzewać, że cierpimy na to zaburzenie?

Kategorie: Zdrowie

Czy można zwrócić lek do apteki?

ZdrowieWprost - ndz., 10/13/2019 - 15:24
Czy można zwrócić lek do apteki? Nie jest to takie proste, bo leki na receptę oraz suplementy diety podlegają nieco innym zasadom zwrotu. Dowiedz się, czy można bez problemu oddać zakupiony w aptece lek i jak postępować z farmaceutykami, które musimy wyrzucić.

Kategorie: Zdrowie

Rak trzustki zabija po cichu. Jakie badania warto wykonać?

ZdrowieWprost - ndz., 10/13/2019 - 13:45
Rak trzustki zaliczany jest do grupy wyjątkowo agresywnych i trudnych w leczeniu nowotworów. Przez długi czas nie daje on żadnych objawów lub są one na tyle nietypowe, że diagnostyka pojawiających się dolegliwości prowadzona jest w całkiem innym kierunku. Co sprzyja rozwojowi raka trzustki? Jakie badania profilaktyczne pomagają wykryć go we wczesnym stadium?

Kategorie: Zdrowie

Skurcze mięśni – czy można je bagatelizować?

ZdrowieWprost - ndz., 10/13/2019 - 12:45
Kurcz mięśni (potocznie nazywany skurczem) najczęściej związany jest z intensywnym wysiłkiem fizycznym oraz niedoborami magnezu, wapnia, a także potasu, ale częste skurcze mięśni mogą być jednym z pierwszych objawów poważniejszych schorzeń. Dlaczego dokuczają nam nieprzyjemne, bolesne skurcze mięśni? Czy można je bagatelizować?

Kategorie: Zdrowie

Czy dziecko z katarem może iść do przedszkola?

ZdrowieWprost - ndz., 10/13/2019 - 11:09
Czy dziecko z katarem może iść do przedszkola? Temat dziecka z katarem w przedszkolu powraca jak bumerang każdego sezonu jesienno-zimowego. Rodzice mają odmienne zdanie na temat tego, czy można posyłać zakatarzone dziecko do przedszkola, czy lepiej, by zostało w domu? Prawda leży pośrodku – dowiedz się, kiedy dziecko nie powinno iść do przedszkola.

Kategorie: Zdrowie

Rak tarczycy. Nowy test pozwoli ograniczyć operacje diagnostyczne

ZdrowieWprost - ndz., 10/13/2019 - 10:02
Według nowych badań nowatorski test, w którym poszukuje się swoistego podpisu biologicznego poprzez biopsje igłowe, może pomóc w ustaleniu diagnozy raka tarczycy i ograniczyć niepotrzebne operacje.

Kategorie: Zdrowie

Tego raczej nie mów w towarzystwie o stanie twojego zdrowia

ZdrowieWprost - ndz., 10/13/2019 - 08:44
Kiedy jesteś chory lub źle się czujesz, mówienie komuś, komu ufasz, o swoim problemie może przynieść pewnego rodzaju ulgę. Twoi przyjaciele i rodzina mogą pomóc ci przetrwać trudny czas. Jednak inaczej sprawa ma się w przypadku osób, z którymi nie łączą cię żadne poważniejsze zażyłości.

Kategorie: Zdrowie

Strony